Roháček Aesalus scarabaeoides
Asi každý z Vás zná našeho největšího brouka roháče obecného (Lucanus cervus). Roháči jsou nápadní svými mohutnými kusadly a největší rozmanitosti dosahují v tropických oblastech, především ve východní Asii. Většina z Vás asi ani netuší, že v čeledi roháčovití nejsou jen velké a nápadné druhy. Druhem na úplně opačném konci je drobný a díky skrytému způsobu života přehlížený roháček rodu Aesalus.
foto#102
Roháček Aesalus scarabaeoides dorůstá velikosti pouhých 10 mm. Stejně jako u ostatních roháčovitých je i u tohoto druhu patrný pohlavní dimorfismus, tedy rozdíl mezi samcem a samicí. Samečci roháčků nemají mohutná kusadla jako roháči obecní, ale drobná kusadla s malým výběžkem směřujícím nahoru. Samičky mají krátká a ostrá kusadla bez nápadného výběžku. Před několika dny jsem dostal nabídku od kamaráda, že bychom se mohli zajet podívat do nedaleké obory a pokusit se tohoto zajímavého brouka najít. O jeho relativní vzácnosti se často hovoří, ale pravdou je, že nejde o příliš vzácný druh. I když to neplatí vždy a pro všechny oblasti.
Aesalus scarabaeoides - dospělá larva roháčka - velikost 12 mm.
Tento druh se vyskytuje v zachovalých původních lesích s dostatkem starého hnijícího dřeva. Dřevo téměř nikdy neopouští a brouci jsou tak před našimi zraky dobře ukryti. Larvy, stejně jako brouci, žijí v tzv. červeném dřevě a díky hnědočervenému zbarvení brouci se dřevem velmi dobře splynou. Další vlastností těchto drobných roháčků je jejich malá aktivita. Téměř nelezou a pokud ano tak velmi rozvážně a pomalu. Mnohem nápadnější jsou jejich bíle zbarvené larvy, které jejich výskyt na lokalitě spolehlivě potvrdí. Zajímavostí je, že se brouci vyskytují po celý rok a tak pokud najdete jejich drobné larvy, je pravděpodobné, že při pozorném prohlížení dřeva narazíte i na dospělé brouky.
Aesalus scarabaeoides
Aesalus scarabaeoides
Aesalus scarabaeoides
Aesalus scarabaeoides