Domů » O autorovi

O autorovi

Pavel Krásenský (nar. 1972)
email: krasensky.pavel@volny.cz

Narodil jsem se v Chomutově v SZČechách, kde žiji dodnes. V současné době pracuji jako kurátor entomologické sbírky v Oblastním muzeu v Mostě. Již od mládí jsem měl velmi blízko k přírodě a většinu času jsem trávil v terénu a pronikal do tajů života nejrůznějších zvířat . Asi od roku 1987 jsem se začal aktivněji věnovat bezobratlým a své entomologické výpravy jsem uskutečňoval především v nejbližším okolí svého bydliště. Později jsem začal vyjíždět i za hranice okresu a státu. Několikrát jsem navštívil Slovensko, a řadu týdnů jsem prožil i na Balkáně, v Alpách, Řecku, Itálii, Makedonii apod. Jako splnění mého snu jsem navštívil i tropickou jižní Ameriku, jmenovitě Francouzskou Guyanu. V té době však především jako entomolog, nikoli fotograf. Díky mému povolání zoologa jsem se 2x podíval i do Austrálie a i přesto, že jsem u protinožců prožil dohromady jen necelé tři týdny, byl to jeden z nejúžasnějších zážitků. Subtropické a tropické oblasti mi učarovaly a tak jsem navštívil například Kanárské ostrovy, Madeiru, Indii, Malajsii nebo Sumatru.

Již od počátku jsem fotograficky dokumentoval své výpravy a později začal fotografovat i hmyz. Fotil jsem na diapozitivy fotoaparáty Zenit a Praktica. Pak následovala koupě prvního digitálního aparátu Fuji FinePix 602. Asi po ročním fotografování jsem si pořídil první digitální zrcadlovku CANON EOS 10D a objektiv Canon 100/2,8 USM macro. O tři roky později jsem přešel na CANON EOS 30D a v roce 2008 na CANON EOS 50D. V roce 2011 jsem se rozhodl pro CANON EOS 5D MARK II a v roce 2019 jsem přešel na svou první bezzrcadlovku Canon EOS R, se kterým fotím nyní. Koupí objektivu Canon MPE-65 jsem začal pronikat do světa i těch nejdrobnějších tvorů. Fotografuji především brouky, blanokřídlé a pavoukovce. Snažím se zachytit situace a tvory, kteří se v přírodě vyskytují velmi zřídka. Od roku 1993 jsem členem Československé společnosti entomologické při ČSAV. Věnuji se studiu velmi početné čeledi drabčíkovitých (Staphylinidae). Publikoval jsem celou řadu faunistických prací, entomologických výzkumů a vědecko-populárních článků (Živa, Akvárium terárium, Naše příroda, Příroda, Klapalekiana, Fauna Bohemia Septentrionalis ad.) Již od mládí se také věnuji ilustraci a s mými kresbami se můžete setkat jak v odborných domácích a zahraničních časopisech, tak v knihách (např. Hmyz - chov morfologie, Pavoukovci, Štíři). Mé fotografie můžete vidět v řadě časopisů a to jak u nás tak v zahraničí (Příroda, Naše příroda, Živa, Vesmír, Ochrana přírody, Květy, Foto Video, DigiFoto, 21.století, Gardens West, NaturFreunde in Baden-Württemberg, Tajemnice Polskiej Przyrody ad.), ale i na informačních tabulích řady chráněných území.

Již řadu let lektoruji kurzy makrofotografie pro servery www.fotoaparat.cz a www.fotoinstitut.cz . Vidět mě můžete na přednáškách, setkáních fotografů v rámci celé ČR a také na společných fotografických akcích. Své fotografie jsem vystavoval v Chomutově, Ústí nad Labem, Děčíně, Karlových Varech, Českém Krumlově, Klášterci nad Ohří a v Jihlavě.

Používaná technika

CANON EOS R
Canon 100/2,8 USM L IS Macro
Canon MP-E 65 f2,8 1-5x macro
Canon 200/2,8 L USM
Canon 50/1,8 II
Canon 17-40/4,0 L USM
Canon SpeedLite 430 EX
Canon SpeedLite 270 EX II
...a celá řada příslušenství

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace