Domů » Nejnovější články » Páření skákavek

Páření skákavek

Před několika dny se mi poštěstilo spatřit páření skákavek druhu Evarcha falcata. Náhoda tomu chtěla, že jsem je objevil právě v nejlepším, tedy ve chvíli, kdy sameček vyprazdňoval do samičky obsah svého váčku na jednom z makadel. Ano, zde neprobíhá oplodnění "normální" cestou, ale velmi zajímavým a netradičním způsobem.

Obvyklý způsob oplodnění probíhá tak, že jsou samčí spermije předány z pohlavního orgánu samečka do pohlavního orgánu samičky. U pavouků to však probíhá velmi netradičně. K předání spermatu dochází pomocí samčích makadel, resp. bulbů umístěných na posledních článcích makadel. Ještě před tím než se sameček setká se samičkou, "přečerpá" sperma z pohlavního orgánu do váčků v bulbech. Ve chvíli, kdy pavouk objeví samičku, použije svá makadla a váček vyprázdní do pohlavního orgánu samičky. Asi si umíte představit, že dostat makadla v přední části těla samečka k pohlavnímu orgánu samičky v bazální části zadečku není úplně snadné. Sameček je nucen na samičku "vylézt" obráceně, jak je dobře patrné z přiložených fotografií. Takto se sameček dlouhé chvíle "vozí" na samičce a postupně vyprazdňuje obsah svých váčků.

Tato série fotografií dokumentuje jak komplikované je páření pro samečky, ale nejen pro ně.

Evarcha falcataEvarcha falcata

Evarcha falcataEvarcha falcata - Zde je vidět ona krkolomná pozice ve které se samička a sameček nacházejí.

Evarcha falcataEvarcha falcata - Aby se sameček dostal k pohlavnímu orgánu samičky, musí zadeček samičky téměř otočit.

Evarcha falcataEvarcha falcata

Evarcha falcataEvarcha falcata - Občas jsem si říkal, zda samička nemá až příliš zakrytý výhled.

Evarcha falcataEvarcha falcata

Evarcha falcataEvarcha falcata

Evarcha falcataEvarcha falcata - Váček na makadlech samce je opravdu nápadný.

Evarcha falcataEvarcha falcata - Ten podivný nafouklý předmět pod hlavou samečka je onen váček na makadlech, kterým pumpuje sperma do samičky.

Evarcha falcataEvarcha falcata

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
209181910
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Gabriel Gabriš
Keď budem veľký tiež by som chcel niečo podobné nafotiť. Skutočne klobúk dolu. S pozdravom
Gabo:-)
Milan Vohnout
Moc velká paráda Pavle.
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace