Monitor pro úpravu fotografií
Před několika lety jsem řešil problém, který z mnoha monitorů na trhu bude ten nejlepší pro úpravy fotografií. Výběr v té době padnul na monitor Samsung HP w2448hc, který mi sloužil dlouhá léta. Avšak při každodenním používání má samozřejmě i monitor svou životnost, a když se začal pomalu, ale jistě "vypalovat" a černou barvu nahrazovala především po stranách šedá, rozhodl jsem se, že se poohlédnu po novém.
Vzhledem k tomu, že se raději toulám někde v přírodě a ne v internetových obchodech s monitory, nezbylo mi nic jiného než se podívat na internet na doporučení, recenze a testy. Musím říci, že i tak nebyla volba snadná a výběr byl čistě intuitivní na základě mých kritérií, kterých však nebylo mnoho. Prvním kritériem bylo, aby měl monitor IPS (In-Plane Switching) panel. Tato technologie poskytuje široký pozorovací úhel a má výborné podání barev. Díky IPS technologii a podsvícení panelu LED diodami můžete i výrazně ušetřit na spotřebě energie. Dalším kritériem bylo rozlišení, které mělo být nejméně Full HD, tedy 1920 x 1080p. A v neposlední řadě pozitivní hodnocení uživatelů, kteří monitor používají pro úpravy fotografií, resp. na grafiku. Posledním kritériem byla samozřejmě cena, přesněji řečeno maximální cena, kterou jsem byl ochoten za monitor utratit, což bylo 10000,- Kč.
Přiznám se, že jsem chviličku pomýšlel i na monitor značky EIZO. Již několikrát jsem měl možnost pracovat na monitoru EIZO ColorEdge CG277 a tak mne samozřejmě zajímalo kolik bych musel do tohoto výborného monitoru investovat...hodně! Cena tohoto monitoru s úhlopříčkou 27" se pohybuje někde kolem 55 000,- Kč, což už bylo trochu mimo mé limity. A když už jsem byl ve vyšší cenové skupině, chtěl jsem se ještě podívat na monitor, který se velmi často používá ve spojených státech a patří k těm nej. Je to monitor Apple Thunderbolt Display 27" a aktuálně se prodává asi za 32000,- Kč.
Nakonec jsem si udělal užší výběr do kterého se probojovaly tyto monitory: ASUS ProArt PA248Q3 24" (cca 11000,- Kč), ACER G257HU 25" (cca 8000,- Kč), Dell Ultrasharp U2415 24" (cca 8300,- Kč), Dell UltraSharp U2515H 25" (cca 9000,- Kč) a ASUS PB278Q 27" (cca 13600,- Kč).
A vítězem se stává.....Dell UltraSharp U2515H.
A proč právě tento monitor? Příznivý byl především poměr mezi cenou a výkonem. Jde o monitor s technologií IPS a LED podsvícením. Vyhovuje mi i poměrně velký displej (25") a také jeho QHD rozlišení 2560 x 1440p. Dalším důvodem pro výběr tohoto monitoru je věrné podání barev při 99 % sRGB. Barvy jsou velmi přirozené a kontrastní. Na monitor se můžete dívat téměř z jakéhokoli úhlu bez ztráty obrazu. Výrobce uvádí pozorovací úhly 178° svisle a 178° horizontálně. Co opravdu oceňuji je antireflexní povrch displeje. U mého předešlého monitoru jsem velmi neuváženě zvolil lesklý povrch a dodnes si pamatuji, jak jsem se po čase proklínal. Jistě oceníte i jeho konektivitu a grafické vstupy pro HDMI, DisplayPort, mini DisplayPort a několi výstupů USB 2.0, USB 3.0 a výstup pro sluchátka. Já používám pro připojení monitoru rozhraní HDMI, které slouží k přenosu digitálního obrazu i zvuku v jeho původní a nezměněné podobě. Monitor mám déle než měsíc a zatím jsem nemusel řešit žádné problémy. Barvy jsou skvělé a opravdu si po těch "lesklých" letech užívám antireflexní povrch. Monitor byl velmi dobře nastaven již z výroby, ale i přesto jsem si lehce změnil jas (70) a kontrast (60 ). Zkusil jsem si také tisk u své oblíbené firmy a barvy jsou přesně takové jako na monitoru. Věřím, že mi bude pěkných pár let dobře sloužit.
Dik za odpoved, at se dari.
Honza.