Domů » Nejnovější články » La Palma 2014

La Palma 2014

Nenechal jsem se ani dlouho přemlouvat a v první polovině února jsem navštívil Kanárské ostrovy, přesněji řečeno malebný ostrov La Palma. Pokud však hledáte bílé písečné pláže, sluníčko a teploty kolem třicítky, není to ostrov pro Vás. Po většinu roku tu vládne teplé a vlhčí počasí s občasnými srážkami a průměrnou roční teplotou kolem 23 stupňů. Pokud ale hledáte dobrodružství v krásné přírodě, je ostrov La Palma tou správnou volbou.

Ostrov La Palma je jedním ze sedmi Kanárských ostrovů, které leží asi 100 km západně od pobřeží Maroka a Západní Sahary. Ostrov má rozlohu více než 700 km2 a oproti ostatním ostrovům je jeho značná část pokryta lesními porosty, které jsou tvořeny především borovicemi a vavříny. Dominantou ostrova je kráter sopky Taburiente. V místě kráteru se nachází národní park Caldera de Taburiente. Je to jedno z nejúžasnějších míst, které můžete na ostrově navštívit. Kráter je široký 8 kilometrů a jeho stěny jsou místy vysoké 2000 metrů. Atraktivitu tomuto místu dodávají i mraky, které se většinou drží ve výšce asi 1400 m.n.m. Pod mraky vládne sušší a horké podnebí, v zóně mraků je velmi vlhko a v této výšce najdeme především mlžné vavřínové lesy. Nad mraky pak vládne chladné a suché podnebí s minimem srážek. Díky neuvěřitelně čistému vzduchu a jasné obloze po většinu roku je na vrcholu nejvyšší hory Roque de los Muchachos (2426 m.n.m.) postaveno několik mezinárodních observatoří.

La Palma 2014La Palma 2014 - Typické porosty na pobřeží kolem hlavního města Santa Cruz de la Palma.

Já jsem však přijel objevovat především zdejší přírodu a také bezobratlé. Na ostrově se vyskytuje velmi bohaté společenstvo rostlin a živočichů. Velmi málo jsou na ostrově zastoupeni savci a setkat se zde můžeme pouze s 11 druhy. Mnohem početněji jsou na ostrově zastoupeni ptáci s více než 75 druhy. Nejpočetněji jsou zde samozřejmě zastoupeni bezobratlí. Nutno však říci, že většina z nich je před našimi zraky velmi dobře ukryta. To však nahrává tomu, že pokud je objevíte, jedná se většinou o zajímavé, vzácné a v řadě případů endemické druhy, které nežijí nikde jinde na světě. Naším hlavním cílem byli nosatcovití brouci a drabčíci. Ostrov La Palma je však znám také díky svým jeskyním, resp. lávovým tunelům. Na ostrově je velké množství podzemních prostor s velmi zajímavou faunou. Najít však v těchto specifických biotopech nějakého úzce specializovaného živočicha není vůbec snadné. I my jsme se do podzemních prostor podívali a je velmi zvláštní být v místě, kde se valila rozžhavená láva. I přesto, že se nejedná o klasické jeskyně, je zde téměř konstatní teplota a žijí zde jeskynní brouci, ploštice, pavouci atd.

La Palma 2014La Palma 2014 - Podhůří s charakteristickými políčky a staveními.

Jako milovníka přírody mne asi nejvíce zaujaly mlžné vavřínové lesy a pobřežní porosty se sukulenty. Jednou z asi nejvíce navštěvovaných oblastí ostroval La Palma je rokle Los Tilos v SV části ostrova. Její stěny se tyčí do výšky několika set metrů a spatřit zde můžete vavřínové pralesy s dvoumetrovými kapradinami, hluboké kaňony, prameniště a na samém vrcholu i vodopády. I přesto, že se jedná o turisticky nejatraktivnější místo, hordy turistů tu nepotkáte. To je obrovská výhoda tohoto ostrova.

Pokud se budete chtít dozvědět více o mé cestě na tento ostrov, můžete se přijít podívat na Setkání fotografů, které se koná 8. března od 9:00 do 18:00. Více informací naleznete na www.setkanifotografu.cz.

Samozřejmě se na mém webu budu mé cestě po La Palmě ještě věnovat. Představím Vám především její šestinohé obyvatele za kterými jsem se tam vypravil.

La Palma 2014La Palma 2014 - Porosty stromových pryšců na západním pobřeží. Místo výskytu vzácných tesaříků.

La Palma 2014La Palma 2014 - Los Tilos, jedno z nejhezčích míst, které může milovník přírody na ostrově navštívit.

La Palma 2014La Palma 2014 - Ve výškách kolem 1600 m.n.m. se nacházejí borové lesy.

La Palma 2014La Palma 2014 - Severní pobřeží ostrova má svůj typický ráz. Za návštěvu stojí především vesnička El Tablado.

La Palma 2014La Palma 2014 - Pobřeží se sukulentními rostlinami v SV části ostrova.

La Palma 2014La Palma 2014 - Jedno z mála míst, kde můžete vidět písečné pláže.

La Palma 2014La Palma 2014 - Písečná pláž s vulkanickým pískem. Všechny původní pláže zde mají černou barvu.

La Palma 2014La Palma 2014 - El Tablado.

La Palma 2014La Palma 2014 - V popředí můžete vidět několik set let starý dračinec kanárský.

La Palma 2014La Palma 2014 - Útesy v okolí vesničky El Tablado jsou skutečně výjimečné.

La Palma 2014La Palma 2014 - Los Tilos - ráj kapradin a vavřínových pralesů.

La Palma 2014La Palma 2014 - Los Tilos a pohled na stezku vedoucí do údolí.

La Palma 2014La Palma 2014 - Při večerním přejezdu na jednu z lokalit jsme pozorovali úžasný západ slunce z nadmořské výšky asi 1600 m.n.m.

La Palma 2014La Palma 2014 - Zajímavostí této fotografie je, že byla pořízena z ruky a to těsně po západu slunce, kdy obloha na západě osvětlovala krajinu a současně byly na obloze již vidět hvězdy.

La Palma 2014La Palma 2014 - Východ slunce, který jsem mohl vidět po ránu z balkónu našeho hotelu.

La Palma 2014La Palma 2014 - Cesta do vrcholových partií ostrova.

La Palma 2014La Palma 2014 - Toto je spíše pro ukázku toho, co se zdejším čistým vzduchem a jasnou oblohou provede polarizační filtr.

La Palma 2014La Palma 2014 - V zóně nad mraky byl v dálce vidět i vrcholek hory Pico de Teide na ostrově Tenerife.

La Palma 2014La Palma 2014 - Pohled z nadmořské výšky téměř 2200 m.n.m. do národního parku Caldera de Taburiente.

La Palma 2014La Palma 2014 - Malebná krajina na Z straně ostrova.

La Palma 2014La Palma 2014 - Téměř každodenní obrázek, kdy mraky zakrývají vrcholky kopců.

La Palma 2014La Palma 2014 - Pohled na banánové plantáže na Z straně ostrova. Většina je ukryta pod sítěmi.

La Palma 2014La Palma 2014 - Lávový tunel hostí specifickou faunu, která se nevyskytuje nikde jinde.

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
1114216
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Watanabesaruzo
Co ti to tam vlezlo za blbce do záběru na fotce "La Palma 2014 - Los Tilos a pohled na stezku vedoucí do údolí" ? Není to sám strýček MacShort? :-D
Pavel Krásenský
To víš, přes ty návaly lidí na stezce jsem nemohl udělat pořádnou fotku a tenhle se tam stále pletl:o)
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace