Domů » Nejnovější články » Když se daří tak se daří

Když se daří tak se daří

I přesto, že mám s technikou poměrně špatné zkušenosti, tyto se zatím nevztahovaly na fotoaparát a jeho příslušenství. Vždy je něco poprvé a tak bych Vás rád seznámil s technickými problémy, které v jednom měsíci postihly dva mé nejdůležitější makro objektivy.

Téměř 95% všech svých fotografií pořizuji speciálním objektivem CANON MP-E65 a i přesto, že fotím poměrně "málo" fotografií a mnohem více času věnuji samotné přípravě, tak za posledních 6 let byl tento objektiv v plné permanenci (cca 60 tisíc fotografií). Jeho poměrně masivní konstrukce a absence jakýchkoli ovládacích prvků mi dávala dobrý důvod věřit v jeho bezproblémové používání. Již na počátku jsem však zjistil, že se přes vysunovací část objektivu dostává dovnitř jemný prach a usazuje se na vnitřních čočkách. Především při větších clonových číslech bylo na výsledných snímcích znečištění velmi patrné. Já však používám clony v rozmezí f3,5 – f9,0 při nichž není znečištění tolik patrné. Při mé nedávné návštěvě Maďarska se mi však začala objevovat na displeji hláška, že tělo fotoaparátu nekomunikuje s objektivem.

V první chvíli jsem si myslel, že jde o problém ve fotoaparátu CANON EOS 5D mark II, který mám doposud v záruce. Začal jsem tedy zkoušením zjišťovat, kde bude problém. Při této hlášce fotoaparát nefunguje a není možné pořídit snímek. V terénu je to velmi nepříjemné a v prvních chvílích jsem neviděl žádnou souvislost se zvětšením, clonou apod. Vše tedy ukazovalo na problém s fotoaparátem. Když jsem na fotoaparát připojil jakýkoli jiný objektiv, porucha se nedostavila. Proto jsem pojal podezření na poruchu objektivu. Když jsem jej však připojil k mému staršímu tělu CANON EOS 50D chyba se neobjevovala. Zkoušel jsem proto fotit pouze touto kombinací a chyba komunikace se nakonec objevila. Bylo to však jen jednou, ale i tak jsem došel k závěru, že problém bude pravděpodobně v objektivu. Ihned jsem vrátil objektiv na EOS 5D mark II a chyba se okamžitě ukázala znova. Napadlo mne změnit hodnoty clony na fotoaparátu, zda nedojde ke změně. Chyba se však stále objevovala. Nakonec jsem změnil zvětšení objektivu a při zvětšení 2:1 chyba zmizela. Zkoušením jsem zjistil, že sestava funguje pouze od zvětšení 2:1 do 5:1. Bohužel nelze fotografovat při zvětšení 1:1, což je pro mne velký handicap. Příští týden odjíždím do Řecka a nechci riskovat, že nebudu mít s sebou tento speciální objektiv. Pro zvětšení 1:1 budu používat objektiv CANON 100/2,8 USM L IS, ale....

A zde se dostávám k dalšímu problému s objektivem, který se mi začal objevovat v posledním měsíci. Vždy jsem měl pocit, že stabilizátor obrazu je u objektivu 100/2,8 USM L IS poněkud hlučnější. To by mi ani tolik nevadilo, ale začal jsem mít problémy s ostřícím kroužkem. Používám téměř výhradně manuální ostření a tak jsem si nemohl nevšimnout, že při doostřování mi ostřící kroužek občas vynechal, resp. při otáčení kroužku nedocházelo k zaostřování. I tato závada je velmi nepříjemná, protože právě u makrofotografie je přesnost ostření při velkém zvětšení velmi důležitá. Pokud otáčím ostřícím kroužkem dál, po chvíli se ostření “chytne”. Nelze však přesně zaostřit a chvíli trvá než zkoušením zaostříte přesně tam kam potřebujete. Pokud však zapnu na objektivu AF problém není a vše funguje. Při makrofotografii je však AF téměř nepoužitelné. I zde nechci objektiv dávat před cestou do Řecka do servisu. Čeká mě to ale určitě po návratu.

Po návratu budu tento problém řešit a určitě Vám podám další informace o případné opravě a samozřejmě cenách.

Novinky v kauze objektiv

3.7.2013 - před pár dny jsem se vrátil z cesty po Řecku a říkám si, že jsem měl štěstí v neštěstí, protože se výše zmíněná hláška err 01 objevovala jen při zvětšení do 2:1. O štěstí mohu mluvit, že se objektiv zcela odporoučel dva dny před koncem pobytu. Nyní přestal s tělem EOS 5D mark II zcela komunikovat. Záhadou je, že když jej nasadím na tělo EOS 50D problém není. Ještě před tím než objektiv svěřím servisu AWH, zkusím nahrát opětovně nejnovější firmware, i když si myslím, že to problém nevyřeší.

23.8.2013

A je jasno. Objektiv jsem odnesl do autorizovaného servisu AWH a po krátké kontrole a rychlém rozebrání je příčina jasná. V objektivu je propojovací kabel od kontaktů v bajonetu k posledním členům. Tento kabel je uzpůsoben tak, aby se mohl při vytažení objektivu natahovat. A právě tento kabel se přerušil. V AWH mi řekli, že se s podobným problémem setkali teprve podruhé. Důvodem je pravděpodobně velmi časté používání objektivu, protože jej mám již asi 6 let a fotím téměř výhradně s ním. Velmi často také používám zvětšení více než 3:1. A co se týká ceny, tak to není úplně zanedbatelná částka. Oprava vyjde na 4000,- Kč. Za 14 dní budu mít objektiv zpět a už se těším až s ním vyrazím do terénu.

4.9.2013

Dnes se mi vrátil z AWH servisu opravený objektiv. Bylo potřeba vyměnit clonu, přesněji řečeno "Power Diaphragm". Cena součástky je 900,- Kč, avšak s prací vyšla celá oprava na 4036,- Kč. Není to málo, ale přeci jen se oprava vzhledem k ceně objektivu vyplatí. Snad to byla na nějakou dobu poslední dražší oprava, protože bych si objektiv ještě ve zbytku sezóny užil.

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
2174217
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Tento článek zatím nikdo nekomentoval.
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace